Jak wspierać ludzi zmieniających zawód?

19 i 26 listopada w Centrum Konferencyjnym West Gate w Warszawie odbędą się jednodniowe warsztaty poświęcone problematyce zmiany zawodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału doradców zawodowych i pracowników branży HR!

 Na warsztatach przedstawione i omówione zostaną wyniki etnograficznego badania zjawiska zmiany zawodowej, w oparciu o roboczą wersję raportu „Zmiana zawodowa. Wielkie wysiłki w imię niepewnych efektów”. Uczestnicy wezmą też udział w ćwiczeniach, które przybliżą perspektywę osób dokonujących przebranżowienia. Naszym celem jest nakreślenie możliwie jak najszerszego kontekstu życiowego i umożliwienie uczestnikom “wejście w buty” osób dokonujących zmiany. Na zakończenie każdego spotkania wspólnie wypracujemy rekomendacje dotyczące tego, jak wspierać ludzi w zmianie zawodowej. Rekomendacje będą bazować zarówno na wynikach badania, jak i wiedzy oraz doświadczeniu uczestników i zostaną włączone do finalnej wersji raportu.  

O badaniu

Badania zjawiska zmiany zawodowej realizowane były w ramach prac nad rozwojem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, którego głównym celem jest podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce. Zespół badawczy skupił się przede wszystkim na ludziach, którzy przez zmianę zawodu przechodzili niedawno. W ramach pogłębionych wywiadów rozmawiano z nimi o doświadczeniach związanych z przebranżowieniem, wcześniejszych losach edukacyjno-zawodowych oraz o ich sytuacji osobistej - m.in. rodzinie, priorytetach życiowych, zasobach ekonomicznych czy kluczowych ich zdaniem momentach życiowej historii. Badaczami kierowało przekonanie, że aby zrozumieć istotę zjawiska zmiany zawodowej, niezwykle ważną z punktu widzenia skuteczności wdrażania ZSK i propagowania idei uczenia się przez całe życie, należy najpierw poznać jej szerszy kontekst.   

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Ma służyć podniesieniu poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, wprowadzenie podobnych rozwiązań skutkuje wzrostem liczby osób zainteresowanych formalnym potwierdzeniem swoich kompetencji oraz podnoszeniem kwalifikacji. Skorzystają więc na tym wszyscy: pracownicy, pracodawcy oraz różne organizacje branżowe. Koordynacją prac i wsparciem merytorycznym w zakresie wdrażania systemu zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizując cztery pozakonkursowe projekty związane z ZSK.
Weź udział w warsztatach!

Spotkania organizowane są w ramach debaty publicznej o ZSK pod hasłem “Zintegrowany System Kwalifikacji - most łączący edukację i rynek pracy”. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do doradców zawodowych pracujących w instytucjach publicznych, podmiotach komercyjnych oraz trzecio-sektorowych, a także do specjalistów z branży HR zainteresowanych wspieraniem pracowników w zmianie zawodowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji. Udział w zajęciach jest bezpłatny!

PROGRAM PIERWSZEGO SPOTKANIA    |   PROGRAM DRUGIEGO SPOTKANIA

 

REJESTRACJA PIERWSZE SPOTKANIE  |  REJESTRACJA DRUGIE SPOTKANIE

NASZE BADANIA