Badanie preferencji studentów na rynku pracy

Na początku sierpnia ukazał się raport ze studenckich badań śląskich studentów i studentek na rynku pracy w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Partnerem badania był Instytut Badań Edukacyjnych, a w raporcie znalazła się wypowiedź jednego z doradców regionalnych IBE na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół studencki w ramach działalności tzw. Junior Enterprise, czyli organizacji non-profit zarządzanej przez studentów i oferującej usługi doradcze dla firm. Inicjatywa została objęta patronatem Instytutu, który wspomagał organizatorów przede wszystkim pod kątem konsultacji metodologicznej treści pytań. Badanie miało formę ankiety, a jego celem było zbadanie preferencji studentów na śląskim i zagłębiowskim rynku pracy i zakomunikowanie ich przedsiębiorcom. Organizatorom badania zależy, aby ich raport stanowił ważny wkład w trend coraz szerszej współpracy środowiska biznesowego z naukowym Jedno z pytań zawierało odniesienia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i koncepcji uczenia się przez całe życie, a w samym raporcie została umieszczona wypowiedź doradcy regionalnego IBE Artura Wieczorka na temat ZSK.

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Ma służyć podniesieniu poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, wprowadzenie podobnych rozwiązań skutkuje wzrostem liczby osób zainteresowanych formalnym potwierdzeniem swoich kompetencji oraz podnoszeniem kwalifikacji. Skorzystają więc na tym wszyscy: pracownicy, pracodawcy oraz różne organizacje branżowe. Koordynacją prac i wsparciem merytorycznym w zakresie wdrażania systemu zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizując cztery pozakonkursowe projekty związane z ZSK.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem pod adresem: https://www.rava-consulting.pl/raporty/